Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki
Środowiskowy Dom Samopomocy w Młodzianowie

Tłusty czwartek - smazenie pączków z KGW Młodzianów (2018r.)

 „Powiedział mi Bartek, że dziś tłusty czwartek, a Bartkowa uwierzyła, dobrych pączków nasmażyła” głosi staropolskie przysłowie. W czwartek 8 lutego 2018r. zorganizowaliśmy spotkanie tłustoczwartkowe, na które zaprosiliśmy po raz piąty panie z Koła Gospodyń Wiejskich z Młodzianowa. Tym razem smażyliśmy tradycyjne pączki według przepisu naszych babć. Panie z Koła gospodyń wiejskich umiejętnie przygotowały ciasto drożdżowe, a każdy uczestnik mógł usmażyć swojego pączka.  Smażenie pączków było kolejną okazją do wzajemnej integracji i świetnej zabawy we wspólnym gronie.

Tłusty Czwartek to czas radości objadania się pączkami i faworkami. Historia tłustego czwartku sięga czasów starożytnych. Rzymianie hucznie żegnali zimę i witali nadchodzącą wiosnę. Świętując zajadano się tłustymi mięsami, a jako przekąskę podawano pączki, robione z ciasta chlebowego. Nie były one słodkie tak jak dziś, ale nadziewane słoniną.

W naszej tradycji tłusty czwartek wypada w ostatni czwartek przed Wielkim Postem. Dawniej dzień ten rozpoczynał Tłusty Tydzień, podczas którego zjadano ogromne ilości tłustych mięs, kapustę ze skwarkami, słoninę. Tradycja jedzenia pączków na słodko pojawiła się w Polsce w XVI wieku. Dawniej przygotowując te słodkie drożdżowe ciastka do środka niektórych wkładano orzechy i migdały, a osoba, która trafiła akurat na pączek z „niespodzianką” miała cieszyć się szczęściem przez całe życie.

Wszyscy mogli objadać się do woli, gdyż wyszły pyszne, wyrosły puszyste, pięknie pachniały i smakowały. Dopełnieniem całej imprezy było wspólne oglądanie zdjęć z jubileuszu 5 lat istnienia ŚDS.  Kilka godzin wspólnie spędzonych minęło szybko, żal było się rozstawać, ale pozostały dobre wspomnienia.  Uczestnicy byli zadowoleni i z niecierpliwością oczekiwać będą następnego roku.

 

"Powiedział mi Bartek, że dziś tłusty czwartek" - fotorelacja

Utworzono dnia 05.03.2018, 10:24

Zegar

Kalendarium

Rok wcześniej Miesiąc wcześniej
Czerwiec 2021
Miesiąc później Rok później
Pon Wt Śr Czw Pt Sb Nie
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 1 2 3 4

Imieniny